30. 3. 2011

Simple bib/ Jednoduchý bryndáček

Tohle snad ani nejde popsat, prostě se vystřihne požadovaný tvar bryndáčky z fleecu a je skoro hotovo. Dál se mohou ozdobně obšít okraje, nebo přišít kapsa na padající drobky, ale to záleží na vlastním vkusu a potřebách. Jediná věc zbývá a tou je zapínání - přišít patentky, suchý zip, nebo spíš šňůrky? Je tolik možností!!
Tento náš oblíbený bryndák je obšitý ozdobným stehem a zapíná se na patentek.
Fleece za normálních okolností nepropouští vodu, takže po něm všechno steče (pro tekutou stravu je kapsa nanejvýš vhodná) nebo na něm zůstane, ale neprosákne, k tomu by došlo pouze pod tlakem. Je to vyzkoušené - mrkev, kaše, přesnídávka, všechno snese:-)

This is not a real tutorial as there is not much to describe - just cut out the shape of your favourite bib out of a piece of fleece (I like the rhyme here:-) and you are almost done. Decorate with fun stitching or add a pocket at the bottom, whatever you like or need. The only thing left to do is the fastening - snaps, touchtape, or some laces? Up to you!
Fleece normally does not let water through, everything kind of slides down (thus the pocket might be a good idea for liquidy foods) or things sort of stay where they are and do not soak through. That could only happen under pressure. We tried it out - carrot, porridge, it can handle just about anything:-)
The one in the pic has some decorative stitching and a snap behind the neck.

Žádné komentáře:

Okomentovat